avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru rovinieta platita in aceeasi zi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru rovinieta platita in aceeasi zi

Am primit o amenda pt roivinieta in data de 13 09 si eu am cumparat-o mai tarziu in aceeasi zi!!!!!Cum se rezolva cf legii!!!!!
:O
Cel mai recent răspuns: Ovidaq , utilizator 11:34, 20 Noiembrie 2017
Nu prea se rezolva.
La momentul controlului nu ati avut rovinieta.
Se rezolva conform legii daca era vice-versa!!! ;)
In procesul verbal este inregistrata ora savarsirii contraventiei iar in bonul fiscal ora emiterii.
Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
Art. 1, alin. 8 modificat de Art. III, punctul 10. din Ordonanta urgenta 8/2015)
8.1 Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.
Art. 1, alin. 8 completat de Art. III, punctul 11. din Ordonanta urgenta 8/2015).
Buna ziua,

Am vazut legea, dar care este acum valabila?
Mentionez ca eu mi-am facut rovinieta dupa 20 de min de la trecerea prin fata camerelor fixe.

9. La articolul 1, dupa alineatul (7^1) se introduc trei noi alineate, alineatele (7^2)-(7^4), cu urmatorul cuprins:
"(7^2) Tariful de trecere se achita inainte de trecere.
(7^3) Prin exceptie de la prevederile alin. (7^2), tariful de trecere poate fi achitat pana cel tarziu la ora 24,00 a urmatoarei zile in care a fost efectuata trecerea.
(7^4) Tariful de trecere neutilizat intr-o perioada de 12 luni de la data achitarii isi pierde valabilitatea."

10. La articolul 1, alineatul (8) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(8) Perioada de valabilitate a rovinietei incepe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator si expira la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare."

11. La articolul 1, dupa alineatul (8) se introduce un nou alineat, alineatul (8^1), cu urmatorul cuprins:
"(8^1) Daca ziua de inceput a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua in curs, valabilitatea acesteia incepe la ora inregistrarii informatiilor privind achitarea tarifului de utilizare in baza de date a SIEGMCR si expira la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat."

Astept un feedback.
Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta - cumparare dupa trecerea pe sub aparat Diaden77 Diaden77 Astazi am circulat fara rovinieta si am trecut pe sub un aparat ,după care la 5 ore am cumparat rovinieta pe 7 zile si am trecut pe sub acelasi aparat in ... (vezi toată discuția)
Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut pe langa o camera cnadnr DMX DMX Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 ... (vezi toată discuția)
Valabilitate rovinieta gabrielaion gabrielaion Buna ziua. As dori sa aflu cine a stabilit si unde s-a publicat conditiile de intocmire, valoarea si valabilitatea rovinetei. Astazi am avut surpriza sa cumpar ... (vezi toată discuția)