Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rovinieta - cumparare dupa trecerea pe sub aparat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rovinieta - cumparare dupa trecerea pe sub aparat

Astazi am circulat fara rovinieta si am trecut pe sub un aparat ,după care la 5 ore am cumparat rovinieta pe 7 zile si am trecut pe sub acelasi aparat in aceiasi zi..Voi fi amendat ?
Cf. O.G. 15/2002 modificată și completată
(8)Perioada de valabilitate a ROVINIETEI începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
(8.1)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.
Deci veti primi amenda, probabil ca instanta o va anula.