Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alimentare curent electric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alimentare curent electric

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
- Mai multe persoane ne-am cumparat cate o bucata de teren pe aceeasi strada - zona noua parcelata; parcele fara niciun fel de utilitati (ne-am asumat la cumparare)
- Proprietarul ne-a "promis" ca intr-un an, doi va fi curent electric pe teren...Asta se intampla acum 5 ani;
- Intre timp mai multi dintre noi ne-am apucat de construirea de locuinte individuale; cu aprobari, avize, autorizatie de construire...
- Nici in ziua de astazi noi nu avem curent electric in zona respectiva - vorbesc de o localitate din judetul ilfov ( 10 minute de mers cu masina de la ultima statie de metrou din Bucuresti);
- Acum 3 ani ne-am strans mai multi locatari, am pus bani si am facut un proiect pt alimenatre cu energie electrica - costul executiei - aprox. 200 mii euro - Am fost la primarie, enel, coniliul judetean si toti ne-au refuzat din varii motive; au spus printre altele ca nu au bani; sa gasim noi...
- As dori sa stiu daca exista vreo lege care obliga vreo institutie a statului sa ne ofere utilitatile necesare in condititiile in care noi construim legal; ei eliberandu-ne autorizatia de construire;
2 dintre vecini chiar au si receptia finala la casa si platesc taxe;
Multumesc.
Pentru ca alimentarea cu utilitati sa se efectueze pe fonduri ale primariei/ firmei de distributie/ consiliului judetean, lucrarea trebuie sa fie cuprinsa in planul anual, bugetata/ aprobata de catre consilieri/ firma de distributie. Orice lucrare de acest gen pentru a fi bugetata trebuie sa fie sustinuta, un rol important avand necesitatea pentru intreaga comunitate nu doar pentru un grup restrans de cetateni.
Trebuie avut in vedere si faptul ca planurile de investitii se fac pe perioade mai mari de 1 an, la primarie/ consiliu judetean chiar pe durata unei legislaturi (4 ani).
La costuri ceva mai mici puteti avea in vedere si surse alternative de alimentare cu energie electrica (generatoare pe motorina, etc.).
Alte surse de energie s-au tot incercat; La comun e foarte difcil; Iar individual varianta cu generator - pica; vorbim de costuri lunare cu motorina/benzina de peste 1000 ron;
Variantele "verzi" - panorui fotovoltaice + intreg sistemul de baterii, invertor... - sare de 6000 euro pentru o gospodarie - investitie initiala; - Pana la urma oricare ar fi - ar fi pe banii nostri;

- Eu doresc sa aflu daca exista vreo lege care sa oblige vreo administratie locala sa imi ofere astfel de utilitati; pentru ca ei mi-au eliberat o autorizatie de construire;