Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

De pe urma decesului (in 1971) unui unchi, tatal meu impreuna cu o verisoara a sa au mostenit 250 mp dintr-un teren de 500 mp, "cealalta jumatate fiind bun propriu al sotiei ca urmare a incetarii cumunitatii de bunuri". Succesiunea a fost deschisa in 1996 si tot atunci tatal meu a cumparat si partea verisoarei. In momentul declararii la fisc a fost trecut pe rol cu 500 mp si plateste impozit pe toata suprafata. De la ce data se calculeaza termenul de 30 de ani in vederea uzucapiunii: de la data decesului (1971) sau de la data deschiderii succesiunii (1996)? Cf. C. Civ. "posesia trebuie sa fie publica". E suficient faptul ca plateste impozitul sau trebuie notata posesia (in vederea uzucapiunii) in cartea funciara? Precizez ca nu stim daca sotia unchiului mai traieste sau daca are mostenitori legali.

Multumesc anticipat,
De la momentul in care a intrat in posesie se calculeaza termenul.
Veti avea nevoie si de martori.
In cazul dvs ar fi vorba de jonctiunea posesiilor.
Sfatul meu este sa mergeti cu avocat la proces.

avocat Claudiu Lascoschi
Conditiile uzucapiunii necesita ceva experienta in domeniu.
E corect sfatul colegului de a apela la sfatului unui avocat.
Pe langa toate acestea va trebui sa o gasiti si pe sotie pentru ca va veti judeca in contradictoriu cu aceasta.
De asemenea este important de stiut din ce an stapanea unchiul dvs. terenul.
Sunt multe aspecte de luat in seama.
Si cine stie cate alte probleme or mai exista...