Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... juristul poate fi obligat să semneze /avizeze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

juristul poate fi obligat să semneze /avizeze asemenea acte ?

Bună ziua !
Astăzi s-a pus problema ca juristul instituției noastre publice
să pună semnătura pe Statele de plată.....

Vă rog frumos să mă ajutați să înțeleg:
- care ar fi logica unei asemenea cerințe /condiții,
- dacă juristul trebuie sau nu trebuie să semneze și el Statele de plată ? ....
pe lângă angajatul de la Resurse Umane care le întocmește
și pe lângă contabilul șef .....
Ce anume trebuie să urmărească juristul, din punct de vedere legal,
ca să poată fi motivată semnatura lui pe asemenea documente ?
Ce aspecte va trebui să le analizeze, înainte de a pune viza /semnătura juristul ?
oanaportar, utilizator
În primul rând, dacă toți cei înscriși în statele de plată sunt salariații instituției.
1. Consilierul juridic în activitatea sa asigura consultanţă şi reprezentarea autorităţii sau institutiei publice în serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de muncă, apara drepturile şi interesele legitime ale acestora în raporturile lor cu autorităţile publice, instituţiile de orice natura, precum şi cu orice persoană juridica sau fizica, română sau străină; în condiţiile legii şi ale regulamentelor specifice unităţii, avizeaza şi contrasemnează actele cu caracter juridic.

2. Statul de salarii se semnează,
pentru confirmarea exactităţii calculelor, de către persoana care determină salariul cuvenit şi întocmeşte statul de salarii. (Ordin 2634/2015 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile)
Da, toți cei înscriși în statele de plată sunt salariații instituției.
Înțeleg bine că juristul nu trebuie /adică nu are voie să pună viza CFP pentru că nu poate avea asemenea atribuții ?
oanaportar, utilizator
Controlul financiar preventiv se organizează, de regulă, în cadrul compartimentelor de specialitate financiar-contabilă. În raport cu natura operaţiunilor, conducătorul entităţii publice poate decide extinderea acestuia şi la nivelul altor compartimente de specialitate în care se iniţiază, prin acte juridice, sau se constată obligaţii de plată sau alte obligaţii de natură patrimonială.

Controlul financiar preventiv se exercită, prin viză, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate desemnate în acest sens de către conducătorul entităţii publice.