Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spitalul poate incheia contract de voluntariat direct ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spitalul poate incheia contract de voluntariat direct cu voluntarul sau prin intermediul unui ONG

In legea 78/2014 la art 3 lit.. este mentionat ca "Organizatia -gazda este persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat".
O institutie publica, de ex Spital poate incheia un contract cu o persoana care vrea sa desfasoare o activitate de voluntariat? Pentru ca nu este o persoana juridica fara scop lucrativ. Ori voluntarul trebuie sa fie inscris intr-o Organizatie fara scop lucrativ?
Spitalul poate incheia direct contract de voluntariat cu acea persoana.
Pe ce baza legala?
Baza legala : Legea 78/2014.