Forum Discuţii juridice Executare silită Infiintare popriri
Discuție deschisă în Executare silită

Infiintare popriri

Buna ziua,

Am doua popriri pentru acelasi salariat, de la executori diferiti, pentru dosare de executare diferite (credite bancare).

Care este procentul pe care trebuie sa-l opresc salariatului din venitul net?

Multumesc!
1/2.
Buna ziua,

In cazul in care sunt infiintate mai multe popriri si sumele pentru care s-a dispus infiintarea popririi depasesc suma urmaribila din veniturile debitorului, tertul poprit are obligatia de a retine si consemna suma urmaribila la prima poprire infiintata, instiintandu-i pe executorii judecatoresti care au infiintat popririle.

Salariile si alte venituri periodice pot fi urmarite:

a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;

b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor,
alexandravasile a scris:

tertul poprit are obligatia de a retine si consemna suma urmaribila la prima poprire infiintata, instiintandu-i pe executorii judecatoresti care au infiintat popririle.

Exista vreun argument de text de lege pentru executarea popririi catre primul executor?