Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Buna ziua. Am divortat de 2 ani si jumatate, am hotarare definitiva prin care s-a stabilit pensia de intretinere, dar nu este specificat cum se face viramentul. Pana luna trecuta banii au fost virati de fostul sot in contul meu cu mentiunea "pensie alimentara", dar in luna septembrie am facut o adresa catre unitatea unde lucreaza pentru a-i anunta cu privire la inchiderea contului in care punea el banii incepand cu data de 01.11.2016 si ii rugam sa faca viramentul in noul cont deschis la alta banca, anexandu-le si copie dupa contul IBAN de la noua banca. Adresa am trimis-o cu confirmare de primire, pe care am si primit-o. Pana la ora actuala nu i-au intrat banii copilului si nu stiu ce s-a intamplat. Tin sa mentionez ca nu mai tin legatura cu fostul sot si nici nu am vreun numar de telefon. Cum aflu ce s-a intamplat, de ce nu a intrat pensia? Fostul sot nu trebuia sa duca copie dupa hotararea de divort la contabilitate pentru a i se retine suma care reprezinta pensia de intretinere? Ce sfat imi dati? P.S.: In momentul in care cei de la contabilitate sau financiar au primit adresa de la mine nu aveau obligatia de a-l informa cu privire la schimbarea bancii si a contului si eventual, sa-i dea copie dupa IBAN-ul trimis de mine pentru a vira banii?
Janina71, utilizator
Informatii primiti de la societatea angajatoare, tert poprit.( proprirea a fost infiintata asupra veniturilor salariale realizate ).
Mi-e ca omul va dadea pensia din mana, nu are poprire infiintata pe salariu.
Oricum, daca nu aveti nicio adresa de contact a fostului sot, comunicati cu angajatorul, poate nu mai lucreaza la ei.