Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum ii comunic fostului sot contul bancar unde poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum ii comunic fostului sot contul bancar unde poate trimite pensia alimentara?

Buna seara!
Avand in vedere ca in urma divortului,tatal copilului trebuie sa plateasca pensie alimentara,iar noi (eu si copilul) suntem in spania,trebuie sa-i comunic fostului sot contul bancar unde poate depune lunar pensia alimentara.Intrebarea mea este care e cea mai sigura cale de a-i comunica acest cont?prin sms,e-mail,posta?Este un drept al copilului si nu vreu ca tatal lui sa se eschiveze,motivand ca nu stia unde sa trimita banii
Cu multumiri,magdutza2010
Intrucat accesul la conturi este securizat, nu aveti a va teme sa trimiteti o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, in care sa comunicati nr. contului/banca deschis pe numele copilului.Tot atat de bine, puteti sa deschideti un cont pe numele copilului in Ro, urmand ori sa fie utilizat la maturitate, ori sa aveti un card uttilizabil oriunde .
Daca fostul sot, tatal copilului lucreaza atunci instanta a trimis copie de pe sentinta la angajatorul acestuia pentru poprirea sumei datorate cu titlu de pensie de intretinere. In acest caz, veti trimite o scrisoare recomandata la angajatorul sotului pentru a-i comunica nr. de cont si banca in care urmeaza a vira banii.
Daca insa, fostul sot nu lucra la data desfacerii casatoriei sau nu mai lucreaza acum, veti trimite o scrisoare recomandata cu confirmare de primire acestuia iar pe confirmarea de primire veti scrie "comunicare cont pensie intretinere minor". ;)