Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chirie

recent am preluat contabilitatea unei societati care a inchiriat un spatiu unde a deschis un magazin(declarat ca punt de lucru),de la o persoana fizica.Contorizarea utilitatilor apare pe numele proprietarului.in ce conditii pot inregistra cv acestora pe cheltuiala?(ma refer la:energie electrica,gaz,apa,salubrizare)
multumesc
Trebuie specificat in contractul de inchiriere ca utilitatile se platesc de catre chirias.
Solicitati proprietarului copii dupa facturile de la furnizori si faceti plata fie catre proprietar, fie direct catre furnizorii de utilitati.
multumesc mult!
dar daca nu au fost trecute in contract se poate face un act aditional contractului in care sa se specifice plata utilitatilor?
Va recomand sa inscrieti cheltuielile cu utilitatile pe decont de cheltuieli pentru a da forma documentului justificativ pentru contabilitate, conform OMFP 3512/2008.
Oranina Dumitru, Contabil
Puteti intocmi un act aditional, in care sa stipulati ca plata utilitatilor aferente spatiului, intra in obligatia chiriasului.
Solicitati proprietarului copii dupa facturile si chitantele aferente acestora.
In baza lor, faceti dispozitie de plata pe numele proprietarului, iar la scopul platii treceti - utilitati conform contract nr.../ZZ.LL.AA.
multumesc mult pentru toate indrumarile