avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... modificare data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

modificare data pensionare

Buna ziua, tatal meu a depus o cerere de pensionare pentru limita de varsta in data de 6.11.2014(data la care avea varsta de 58 ani, 11 luni si 2 zile).Conform adeverintei(grupa a II-a de munca) pe care o primise de la unitatea unde a lucrat beneficia de o reducere de 6 ani a varstei de pensionare.Casa de pensii nu a luat in calcul aceasta adeverinta considerand ca nu a fost acordata legal si astfel a respins dosarul de pensionare.Tatal meu a actionat in judecata Casa de pensii reusind sa obtina luarea in calcul a acelei adeverinte.A depus hotarerea judecatoreasca la dosarul de pensionare dar a primit o noua respingere in care se mentiona sa depuna o noua cerere si cartea de munca in original, ulterior afland de la Casa de pensii dupa ce s-a depus noua cerere si cartea de munca in original ca de fapt dosarul fusese respins deoarece la data depunerii primei cereri de pensionare nu avea varsta de 59 ani.Pentru noua cerere de pensionare a primit decizie de iesire la pensie cu data depunerii noii cereri(22.06.2016). Intrebarea mea este daca se pot recupera drepturile incepand cu data de 4.12.2014 data la care a implinit varsta de 59 de ani si legal ar fi avut dreptul?Care ar fi solutia pentru rezolvarea problemei?


Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:42, 22 Octombrie 2016
Nu se pot recupera restantele.
A depus dosarul inainte de indeplinirea conditiilor de varsta si stagiu.

Legea 263/2010

Articolul 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii.............

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar pensie cu probleme rodidoina rodidoina Buna ziua, Am depus in anul 2014 la Casa de Pensii a sectorului 4 dosarul pentru pensionare cu reducerea varstei de pensionare, avand 12,5 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)
Pensionare LucianSandu LucianSandu Buna ziua Sunt nascut pe 29.05.1954 Angajat din data de 12.07.1972 pana in 22.02.2012 21.06.1975 pana 30.11.1976 stagiu military 12.07.1972 pana in ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie si ce acte depun la casa de pensii? pedicuta pedicuta sunt femeie si la 10februarie 2012, am implinit 59 ani, am lucrat 26 ani si as vrea sa stiu cand pot depune dosarul de pensionare si cu ce acte sa ma duc la ... (vezi toată discuția)