avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 186/2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 186/2016

Am inteles ca sa promulgat Legea 186/2016 privind plata retroactiv la pensii , pot plati ?

Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata in Monitorul oficial si sa apara normele de aplicare a acestei legi?

REF. LEGEA 186/2016: "Așadar, persoanele interesate vor putea să plătească retroactiv contribuția la pensii pentru ultimii cinci ani dinainte de încheierea contractului de asigurare socială. Asta înseamnă că perioadele pentru care se va face plata retroactivă vor fi luate în considerare, la calcularea pensiei pentru limită de vârstă, ca stagiu de cotizare în sistemul public de pensii."
DECI "perioadele pentru care se va face plata retroactivă vor fi luate în considerare, la calcularea pensiei pentru limită de vârstă"
DAR EU DORESC PENSIE ANTICIPATA PARTIAL, VA FI LUATA IN CONSIDERARE PLATA RETROACTIVA ?
MULTUMESC,


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Luni, 24 Octombrie 2016
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 29 Noiembrie 2016
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Legea de care amintiti nu a fost publicata pana in prezent in MO, doar a fost promulgata de catre presedinte.
liliana.suciu a scris:
Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata in Monitorul oficial si sa apara normele de aplicare a acestei legi?

Legea produce efecte de la data intrării ei în vigoare. Ea se publică în Monitorul Oficial şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri în domeniul asigurării unor categorii de persoane în sistemul public de pensii a fost publicată în MO partea I, nr. 842 din 24 octombrie 2016 și va intra în vigoare la 3 zile de la publicare, adica joi.
Buna ziua. As avea o intrebare in legatura cu legea 186 din 2016 . O peroana de 46 ani care nu a fost angajata niciodata si nu a contribuit niciodata la sistemul de pensii , poate incheia acum un contract de asigurare si sa plateasca din urma 5 ani contributia , dupa care sa continue an de an pana la implnirea stagiului minim ? Multumesc
Da.

Alte discuții în legătură

Completare stagiu de cotizare pentru pensie doinaroz doinaroz Am varsta de 50 ani si as vrea sa stiu daca pot achita retroactiv contributia la pensie pentru perioada 1990 - 1994 . In acesti ani eu am lucrat fara carte de ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partiala cf. legii 142/2016 sibinica sibinica Buna ziua, sunt pensionata anticipat in baza legii 263/2016 cu 47 luni de anticipare cu penalizare de 75% pe luna. In baza legii 142/2016 s-a redus cuantumul ... (vezi toată discuția)
Legea 186/2016 Nechita.andreea Nechita.andreea Vechimea dobandita in urma Legii 186/2016 costituie stagiu de cotizare pentru pensia anticipata partial? (vezi toată discuția)