Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 186/2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 186/2016

Am inteles ca sa promulgat Legea 186/2016 privind plata retroactiv la pensii , pot plati ?

Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata in Monitorul oficial si sa apara normele de aplicare a acestei legi?

REF. LEGEA 186/2016: "Așadar, persoanele interesate vor putea să plătească retroactiv contribuția la pensii pentru ultimii cinci ani dinainte de încheierea contractului de asigurare socială. Asta înseamnă că perioadele pentru care se va face plata retroactivă vor fi luate în considerare, la calcularea pensiei pentru limită de vârstă, ca stagiu de cotizare în sistemul public de pensii."
DECI "perioadele pentru care se va face plata retroactivă vor fi luate în considerare, la calcularea pensiei pentru limită de vârstă"
DAR EU DORESC PENSIE ANTICIPATA PARTIAL, VA FI LUATA IN CONSIDERARE PLATA RETROACTIVA ?
MULTUMESC,

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Legea de care amintiti nu a fost publicata pana in prezent in MO, doar a fost promulgata de catre presedinte.
liliana.suciu a scris:
Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata in Monitorul oficial si sa apara normele de aplicare a acestei legi?

Legea produce efecte de la data intrării ei în vigoare. Ea se publică în Monitorul Oficial şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri în domeniul asigurării unor categorii de persoane în sistemul public de pensii a fost publicată în MO partea I, nr. 842 din 24 octombrie 2016 și va intra în vigoare la 3 zile de la publicare, adica joi.
Buna ziua. As avea o intrebare in legatura cu legea 186 din 2016 . O peroana de 46 ani care nu a fost angajata niciodata si nu a contribuit niciodata la sistemul de pensii , poate incheia acum un contract de asigurare si sa plateasca din urma 5 ani contributia , dupa care sa continue an de an pana la implnirea stagiului minim ? Multumesc
Da.