avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Completare stagiu de cotizare pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Completare stagiu de cotizare pentru pensie

Am varsta de 50 ani si as vrea sa stiu daca pot achita retroactiv contributia la pensie pentru perioada 1990 - 1994 . In acesti ani eu am lucrat fara carte de munca . Pot sa platesc retroactiv pentru acesti ani contributia ? Nu am inteles prea bine legea nr.186/2016 .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 26 Noiembrie 2016
Nu puteti sa va completati stagiu de cotizare la pensie pentru perioada mentionata de dvs.

Potrivit Legii nr.186/2016, in prezent, se poate completa stagiu de cotizare doar pentru perioada 2011 - 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 186/2016 liliana.suciu liliana.suciu Am inteles ca sa promulgat Legea 186/2016 privind plata retroactiv la pensii , pot plati ? Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata ... (vezi toată discuția)
Rascumparare vechime pensie Agnosticus Agnosticus Dupa studiile superioare de 6 ani, am lucrat in Romania 5 ani si apoi, restul, in strainatate. Ca sa pot beneficia de anii de studii ca vechime la pensie, imi ... (vezi toată discuția)
Contributie pensie retroactiv gabrielanet gabrielanet Buna ziua, Imi puteti spune ce acte sunt necesare pentru plata retroactiva a contributiei la pensie. Nu mai lucrez din 2007. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)