avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Bună ziua, am și eu o întrebare mai primesc stimulentul de inserție pana la 3 ani dacă ma întorc mai repede cu 60 de zile, la munca, în condițiile în care as vrea sa îl schimb.?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:01, 26 Octombrie 2016
Art. 7 OUG 111/2010
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului potrivit art.3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).
(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2).

Asadar , daca va reluati activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare stimulentului de insertie crsulici crsulici Buna ziua, Am auzit ca, conform noii legi de la 1 iulie 2016, daca doresc sa-mi prelungesc concediul de crestere copil de la 2 la 3 ani, voi primi un ... (vezi toată discuția)
Lamurire luna concediu pentru tata Lavi15 Lavi15 Buna ziua, daca copilul s-a nascut in 23.03.2015 si tatal doreste sa beneficieze de luna de paternitate cand trebuie sa ma intorc la servici ca sa beneficiez ... (vezi toată discuția)
Incetare concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani delia2007 delia2007 Buna ziua. Am o salariata care se afla in concediu crestere copil in varsta de 2 ani din data de 26.05.2015. Pe data de 07.04.2017 va inceta suspendarea ... (vezi toată discuția)