Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbrarea actiunii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbrarea actiunii

Buna Ziua,

O firma semnează un contract de achiziţie publică cu o primărie. Valoarea contractului este de 240.000, plus TVA. Ulterior, se semnează un act aditional prin care se suplimentează valoarea contractului cu 74.000 lei. Primaria achita cei 240.000 lei+TVA si nu mai achita suma de 74.000 lei. Am chemat în judecată primăria si ni se solicita achitarea unei taxe de timbru, raportat la valoarea contractului si nu la valoarea prejudiciului solicitat! As dori sa aflu parerea dvs. la urmatoarele:
1) Ce sanse am să contest cuantumul taxei de timbru si sa solicit calcularea acesteia la valoarea prejudiciului?
2) În legea 101/2016 se vorbeste de o notificare prealabila, înainte de a mă adresa instantei. Trebuia să formulăm o notificare prin care să solicităm plata banilor si de abia dupa aceasta să ne adresăm instantei?
Vă multumesc!
Depinde ce ati solicitat in cererea de chemare in judecata,taxa judiciara de timbru se plateste la valoarea pretentiilor,contestati valoarea taxei judiciare de timbru.Respectati intocmai procedura prevazuta de legea nr.101/2016,caz contrar se va respinge contestatia ca inadmisibila(art.6 legea nr.101/2016)