Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act aditional la contractul de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act aditional la contractul de inchiriere

Eu si sotia avem un apartament inchiriat; i-am prelungit contractul chiriasului, prin act aditional acum cateva luni, dar acum in baza unor reparatii am decis de comun acord cu acesta sa crestem chiria la o alta suma.
Mentionez ca acest contract de inchiriere a fost inregistrat la Administratia financiara.

1. As vrea sa stiu cum sa formulez noul act aditional pentru a modifica suma specificata in actul aditional anterior.
2. Noul act aditional trebuie facut tot in 3 exemplare - 1 intre mine si chirias, 1 intre sotie si chirias si si al treilea intre amandoi si chirias ?
3. Trebuie sa anulez vechiul act aditional de prelungire de acum cateva luni ? Daca da, care este procedura ?
4. Trebuie anulate vechile declaratii privnd veniturile si facute altele noi atat pentru mine si sotie ?
Daca da, care este procedura ?

Va multumesc anticipat!
LoctusIvan, utilizator
Buna seara,
Formulati un alt act aditional in care specificati noua chirie, inregistrati-l la finante si restul va spun ei.
3 exemplare semnate de ambele parti.
Trebuie facut tot in 3 exemplare?
Un exemplar intre mine si chirias, unul intre sotia mea si chirias si unul intre amandoi si chirias ?

Va multumesc pentru raspuns!

[ edit : conexare mesaje ]
trandafir2, moderator
aditionalul il faceti intre dvs & sotie, pe de o parte, si chirias, pe de alta parte