avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act aditional la contractul de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act aditional la contractul de inchiriere

Eu si sotia avem un apartament inchiriat; i-am prelungit contractul chiriasului, prin act aditional acum cateva luni, dar acum in baza unor reparatii am decis de comun acord cu acesta sa crestem chiria la o alta suma.
Mentionez ca acest contract de inchiriere a fost inregistrat la Administratia financiara.

1. As vrea sa stiu cum sa formulez noul act aditional pentru a modifica suma specificata in actul aditional anterior.
2. Noul act aditional trebuie facut tot in 3 exemplare - 1 intre mine si chirias, 1 intre sotie si chirias si si al treilea intre amandoi si chirias ?
3. Trebuie sa anulez vechiul act aditional de prelungire de acum cateva luni ? Daca da, care este procedura ?
4. Trebuie anulate vechile declaratii privnd veniturile si facute altele noi atat pentru mine si sotie ?
Daca da, care este procedura ?

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2016
LoctusIvan, utilizator
Buna seara,
Formulati un alt act aditional in care specificati noua chirie, inregistrati-l la finante si restul va spun ei.
3 exemplare semnate de ambele parti.
Trebuie facut tot in 3 exemplare?
Un exemplar intre mine si chirias, unul intre sotia mea si chirias si unul intre amandoi si chirias ?


Va multumesc pentru raspuns!



[ edit : conexare mesaje ]
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2016
trandafir2, moderator
aditionalul il faceti intre dvs & sotie, pe de o parte, si chirias, pe de alta parte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional la un contract de inchiriere bogdan27 bogdan27 Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un act aditional la un contract de inchiriere a locuintei in care sa se stipuleze ca proprietarul este de acord ca ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere mihaela495 mihaela495 Buna ziua, In calitate de proprietar (persoana fizica) am incheiat un contract de inchiriere cu un chiras (PJ). Contractul a fost inregistrat la Finante si ... (vezi toată discuția)
Act aditional contract de inchiriere ContSters62729 ContSters62729 Am facut un contract de inchiriere al unui spatiu comercial pe o perioada de 3 ani. Acum chiriasul a dorit o chirie mai mica (criza),iar eu m-am folosit de ... (vezi toată discuția)