Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... doresc un avocat din localitatea rm sarat sau buzau ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

doresc un avocat din localitatea rm sarat sau buzau care sa ma reprezinte in instanta

Subiect: am fost oprit in trafic de doi agenti ai politiei rurale BOLDU din jud. BUZAU si acuzat pe nedrept ca am consumat bauturi alcoolice
ION GEORGE-CRISTIAN Dovada de retinere a permisului de conducere auto seria DDA nr.137158 mi-a fost eliberata in baza procesului verbal de contraventie nr seria CC nr.4031608 din data de 16.08.2009 iar mie mi-a fost adus la cunostinta prin mandat postal in data de 20.08.2009 procesul verbal de contraventie seria CC nr. 4031687. Va aduc la cunostinta urmatoarele: In data de 16.08.2009 in jurul orei 03.00 aflandu-ma la volanul autoturismului Dacia1307, nr de inmatriculare CT-66-MON am fost oprit de echipajul de politie mai sus mentionat pe raza comunei Boldu, judetul Buzau. Cei doi agenti de politie in momentul in care m-au oprit nu si-au prezentat numele si functia, mi-au solicitat in schimb cartea de identitate, permisul de conducere, actele masinii si m-au intrebat cat am baut in noaptea respectiva (eu doar ce parasisem discoteca din localitate). Dupa ce am coborat din masina m-au pus sa suflu pe rand in 6 fiole alcool-test. Cu toate ca le-am solicitat un martor asistent in momentul in care voi sufla in fiole mi-au refuzat acest lucru. Mentionez faptul ca la acea ora in autoturismul CT-66-MON se aflau si fratele meu Ion Adrian posesor al permisului categoria B si Miu Razvan Cozmin. Dupa ce am suflat in cele 6 fiole am fost condus la sediul politiei din localitate. In sediu am asteptat circa un sfert de ora impreuna cu agentii de politie sa urmareasca daca fiolele in care am suflat isi schimba coloratura. Dupa intervalul de timp de 15 minute agentii observand ca fiolele nu isi schimba coloratura 1-au contactat telefonic pe agentul luga de la politia rutiera din Rm. Sarat cu care nu stiu ce au discutat.. Imediat mi-au comunicat ca o sa ma conduca la spitalul Municipal Rm. Sarat lucru cu care am fost de acord cu conditia sa imi asigure un martor asistent. Acestia au refuzat. Totusi m-am urcat in masina politiei rurale si ne-am deplasat la Rm. Sarat. Ajunsi in Municipiul Rm. Sarat au oprit masina politiei pe o straduta intunecata perpendiculara pe soseaua Focsanilor unde ne-am intalnit cu agentul luga si un alt agent probabil de la politia rutiera.Agentul luga mi-a solicitat sa suflu intr-un etilo-test fara a-mi asigura mustiuc de unica folosinta. La prima suflare mi-a spus ca etilo-testul nu merge dupa care mi-a solicitat sa suflu a doua oara.Vazand ca rezultatul a iesit 0 mi-a solicitat sa mai suflu odata. Dupa ce am suflat a treia oara cand rezultatul a fost tot 0 agentul luga s-a infuriat si s-a repezit la mine sa ma loveasca. In momentul respectiv de teama ca ma bate m-am desprins din mainile lui si m-am departat intr-o zona mai luminata in caz de pericol sa pot cere ajutorul. Acestia m-au urmarit m-au retinut si m-au incatusat urcandu-ma in masina politiei rurale. M-am deplasat impreuna cu acestia la poarta spitalului municipal unde m-au descatusat si mi-au solicitat inca odata sa suflu in etilo-test de data aceasta la fata locului aflandu-se si fratele meu Ion Adrian si Miu Razvan Cozmin dupa ce am suflat in etilo-test si rezultatul a fost tot 0 i-am solicitat agentului luga sa imi prezinte proba dar acesta s-a adresat celor doi agenti de la politia rurala cu urmatoarea expresie: "Nu vedeti ma ca nu a iesit nimic eu va las nu am ce sa va fac am alte treburi de rezolvat". In continuare am fost condus de catre cei doi agenti de politie la sectia primiri urgente a spitalului municipal unde mi-au fost recoltate doua probe de sange una la ora 04..05 si 05.05 fund inregistrat in registru la nr 12740 . Probele biologice au fost sigilate in prezenta mea urmand a fi innaintate catre institutul de medicina legala. Mentionez faptul ca medicul care mi-a recoltat probele inaintea recoltarii primei probe a solicitat agentilor de politie sa ii prezinte motivul si probele preliminare de detectare a gradului de alcolemie cu fiola sau etilo-testul, iar acestia nu au fost in masura sa prezinte aceste lucruri. In jurul orei 06.00 am ajuns din nou la sediul politiei din Boldu unde agentul Manolache Paul a scos dintr-un sertar o fiola folosita spunand asta e fiola in care ai suflat tu lucru cu care nu am fost de acord. De la orele 06.00 pana al orele 07.45 am fost inchis in sediul politiei Boldu de catre cei doi agenti care aflandu-se in incapere au facut presiuni psihice asupra mea sa recunosc ca am consumat bauturi alcoolice lucru total neadevarat si cu care nu am fost de acord. Totusi mi-a luat o declaratie prin care mi-au cerut sa scriu ceea ce doreau ei de fapt si anume cand am plecat de la domiciuliu stabil, unde m-am deplasat in judetul Buzau si la cine, de ce ma aflam in localitatea Boldu si cine a condus autoturismul in intervalul de ore de cand am plecat de la domiciliul stabil. Dupa care mi-au cerut sa scriu ce am mancat in ultimele 6 ore si in mod expres mi-au dictat seria fiolei cu care am fost testat si anume Nr. 41245910/10 dupa care m-au intrebat daca sunt de acord sa semnez un process verbal de contraventie care mi-1 vor intocmi. Eu le-am spus ca sunt de acord cu conditia sa imi dea voie in conformitate cu OG 2/2001 sa scriu in procesul verbal mentiuni si obiectii pe care le am de facut la care dumnealor au zis "lasa ba ca scriem ce vrem noi nu ce vrei tu", Mi-au eliberat o dovada fara drept de conducere si actele masinii. Uitandu-ma cu atentie pe dovada am observat ca seria fiolei pe care mi-au dictat-o ei in declaratie nu corespunde cu seria ce mi-a fost trecuta in dovada seria DDA 137158 si mentionez faptul ca dovada mi-a fost eliberata la orele 09.00 dupa ce au incercat sa il convinga pe Miu Razvan Cozmin sa declare ca a asistat la testarea mea cu fiola, lucru cu care acesta nu a fost de acord deoarece nu era adevarat. Declaratia mea luata de politie precum si declaratia lui Miu Razvan Cozmin se afla la organul de politie al comunei Boldu.
am depus plangere penala impotriva celor doi agenti la parchetul de pe langa tribunalul buzau, am depus plangere impotriva procesului verbal de contraventie la judecatoria rm sarat. nu mi-au fost comunicate rezultatele probelor biologice
Sfatul meu este sa faceti imediat plangere penala la Parchet si sa faceti plangere si la Inspectoratul Judetean de Politie , la Corpul de control al ministrului de interne si la Politia Municipiului Ramnicu Sarat impotriva celor 2 agenti si a agentului IUGA pentru abuz in serviciu in forma calificata. Acesti oameni nu au ce sa caute in politie si trebuie sa isi gaseasca un alt loc de munca!
B-)
SUCCES!