Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxe de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxe de timbru

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este valoarea taxei judiciare de timbru cazul
• Rezolutiunea/rezilierea contractului de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si cu rezerva dreptului de uzufruct viager incheiat in anul 2011 cu valoare tranzactiei declarata la cea data de 5.000 lei.
Este in regula ca acum sa se declare aceeasi valoare ca la data incheierii contractului, adica 5.000 lei ?
In acest caz se plateste taxa de timbru de 40 lei + 7% de depaseste 500 lei , adica 355 lei ?
Va multumesc mult.
Conform art. 29, alin. 1, pct. c din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, acțiunile în constatarea nulității, în anularea, rezoluțiunea sau rezilierea contractului de întreținere sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru.
Se timbreaza la valoare caci e contract de VC cu clauza de intretinere. Valoarea de circulatie de la acest moment caci acum se cere rezoliunea. Cei 5.000 lei e posibil sa fi fost doar o evaluare a obligatiei de intretinere pt a se putea stabili taxele notariale de la acel moment.

Temei legal - Art. 3 OUG 80/2013

(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei — 8%, dar nu mai putin de 20 lei;

b) intre 501 lei si 5.000 lei — 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei — 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei — 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei — 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei — 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.

(2) Se taxeaza potrivit alin. (1) si urmatoarele categorii de actiuni:
a) in constatarea nulitatii, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial; cererea privind repunerea partilor in situatia anterioara este scutita de taxa de timbru daca este accesorie acestor cereri;
Intr-adevar este scutitta de taxa de timbru conf art 129 alin 1 pct c .
Instanta a confirmat acest lucru.
Va multumesc, dle avocat adisan