Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venit suplimentar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venit suplimentar

Buna ziua.
Sunt insarcinata in 5 saptamani si as vrea sa imi suplimentez veniturile pentru a a creste viitoare indemnizatie din perioada de CIC.
Sora mea are o firma si este dispusa sa ma ajute.
In afara de situatia de angajare la ea la firma si sa imi platesc eu toate contributiile, situatie care nu m-ar avantaja (am deja dreptul la CIC, pentru ca am un loc de munca).
Care ar fi situatia legala prin care as putea sa am un venit suplimentar prin firma sorei mele fara sa fie prea mare bataia de cap si nici cheltuielile aferente sa nu fie prea mari (nu vreau sa platesc o groaza de contributii, le platesc deja pe toate)?
Multumesc
Kitte, utilizator
Nu ma poate ajuta nimeni? Sau nu s-a inteles din mesaj ce intreb? :">
Deci vreti sa obtineti si alte venituri impozabile pt va fi luate in calcul la cei 85% indemnizatie CIC, ok?

Pai sora va poate face un contract de colaborare (conventie civila) , inregisrat la finante, la care se palteste doar impozit 16 % prin firma si dvs 5,2% la sanatate..
Sau va inregistarti PFA pe dom dvs de activitate si incheiati un conrtact de prestari servicii (aveti de platit aceleasi lucruri)
Sau in functie de profilul societati surorii va poate face un contract de drepturi de autor..

Cred ca astea sunt posibilitatile, si nu platiti atatea contributii ca la contract de munca, iar la dosar de CIC veti anexa dovada acestor venituri print adev. de la finante.
Multumesc mult de ajutor.

Care este diferenta intre contract de colaborare si contract de prestari servicii? Care este mai simplu de realizat?
Imi puteti da un model?
Sora mea are o contabila, dar nu stiu cat se pricepe si as vrea sa imi simplific viata.

Sora mea are firma de arhitectura (proiectare si consultanta), nu cred ca se poate sa ma plateasca cu drepturi de autor.
Nu ar nicio diferenta majora intre cele doua tipuri de contracte, atata vreme cat genereaza venituri suplimentare!
Atunci inteleg ca ar fi mai simpla conventia civila, pentru ca nu mai necesita acte pentru PFA.
Aceasta conventie este sigur luata in calcula la stabilirea indemnizatiei pentru CIC?
Plata impozitului si a contributiei la sanatate se face lunar?

Am inteles ca acestea trebuie inregistrate in termen de 20 de zile de la semnarea lor, ca un CIM. As putea semna unul cu data de august pentru a prinde mai multe luni anterioare nasterii copilului ?

Plata cum se efectueaza? Impozitul mi-l plateste direct firma? Dar contributia aceea la sanatate?