Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... autoritatea de lucru judecat si hotararile de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

autoritatea de lucru judecat si hotararile de respingerea actiunii ca inadmisibila

Mi-a fost respinsa nemotivat in fapt si de drept o plangere impotriva actelor procurorului ca inadmisibila cu rea-credinta, si nu-mi aduc aminte ca vreodata sa-mi fi fost respinsa plangerea inadmisibila adica stiu ce fac cand fac asemenea plangere.

Deoarece actiunea nu a fost judecata in fond nu vad de ce nu pot reintroduce actiunea fiindca nu are autoritatea de lucru judecat. Ce parere (de drept) aveti?

Care este legea privind autoritatea de lucru judecat in materie penala fiindca stiu ca este un pic diferita definitia dar am doar literatura de specialitate nu si lege in aceasta privinta
Motivarea poate fi generica: pretinsele probe depuse la dosar de petent nu constituie dovezi ale petrecerii unor infractiuni, in sensul legii penale. Si gata, e motivat!
Motivatia e in fapt si DE DREPT cf. art. 286 (2) d) din CPP. Nici o proba nu poate fi respinsa altfel si in general judecatorul se pronunta asupra probelor nu procurorul care doar le strange

P.S. Am citit motivarea si "judecatorul" a retinut mincinos ca plangerea e tardiva ceea ce n-are nici o legatura cu inadmisibilitatea care se invoca pe cale de exceptie pentru alte motive cum ar fi cele de ordine publica
eusaisapte, utilizator