Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fara a-si da demisia in scris, doar verbal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fara a-si da demisia in scris, doar verbal

Buna seara! O cunostinta a plecat de la firma unde avea contract de munca fara a-si da demisia in scris, doar verbal, nestiind ce implica acest lucru fiind la prima angajare, dupa 1 saptamana a primis scrisoare de la firma unde a lucrat ca este invitat la clarificari in legatura cu contractul de munca, cum trebuie sa procedeze pt ca el nu prea ar vrea sa mai mearga la firma respectiva, este obligatoriu sa-si prezinte demisia??
Art. 81 C.mun.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
....

Asadar, Codul Muncii prevede necesitatea redactării ei în formă scrisă, ceea ce înseamnă că o demisie verbala este inadmisibilă.

"La fel ca şi în cazul concedierii, forma scrisă a demisiei este o condiţie ad validitatem." (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 519)

In speta, va trebui sa-si prezinte demisia in scris.
multumesc