Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara. Am primit acasa o executare silita care are ca data 2013. Intrebarea e nu s-a prescris dupa 3 ani? Va multumec!!
Intr-adevar, termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.

Art. 705 Cod Procedura Civila termenul de prescripţie este prezentat dupa cum urmeaza:

(1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.

(2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.

In dreptul procesual civil prescriptia se poate invoca in doua situatii:
-fie pe calea contestatiei la executare solicitandu-se constatarea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita
-fie pe calea dreptului comun invocandu-se prescriptia dreptului material la actiune.

In sistemul nostru de drept prescriptia nu poate opera din oficiu ci doar la cerere, astfel ca orice creditor poate incepe o executare silita, iar daca debitorul nu este atent, poate plati sume de bani prescrise, daca nu formuleaza o actiune de contestatie la executare in termenul legal.