Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarare Irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarare Irevocabila

Care este termenul limita in care se poate solicita unui angajator executarea unei hotarari judecatoresti irevocabile intr-un conflict de munca ?
Termenul de a cere executarea silita a unei hotarari este de 3 ani de la data nasterii dreptului de a cere executarea silita.

Codul de procedura civila, art. 705 - Termenul de prescripție
(1) Dreptul de a obține executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripție este de 10 ani.
(2) Termenul de prescripție începe să curgă de la data când se naște dreptul de a obține executarea silită. În cazul hotărârilor judecătorești și arbitrale, termenul de prescripție începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.