Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere garantie dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere garantie dupa demisie

Buna ziua , este normal sa mi se retraga garantia , in urma unui inventar facut in lipsa mea , mentionez ca am demisionat cu o luna si jumatate inainte de inventar si nu am fost chemata la inventar. Eu consider ca in acest timp de 45 de zile, se puteau intampla multe in lipsa mea, plus ca s -au perindat mai multe persoane care au demisionat.Multumesc
Miiia, utilizator
Pentru lipsuri in gestiune unitatea are dreptul legal sa se despagubeasca din garantia depusa de gestionar. Era de datoria dvs. in calitate de gestionar ca pana la incetarea CIM sa predati gestiunea. Daca considerati ca masura este abuziva, atunci va puteti adresa instantei de judecata pentru restituirea garantiei.

Miiia a scris:

Buna ziua , este normal sa mi se retraga garantia , in urma unui inventar facut in lipsa mea , ....

Predarea-primirea gestiunii de bunuri materiale se face intre gestionarul care preda si cel care primeste, pe baza dispozitiei scrise a conducatorului unitatii. In dispozitiei se vor arata: gestiunea care se preda, numele si prenumele gestionarilor si ale persoanelor care, conform prezentei hotarari, participa la operatia de predare-primire, precum si locul, ziua si ora inceperii acestei operatii.

In cazul in care gestionarul sau reprezentantul sau nu se prezinta la locul si timpul stabilit, predarea se face in numele gestionarului de catre un angajat desemnat in acest scop de conducatorul unitatii.

Ati primit vreo decizie de la angajator pentru predarea gestiunii ?