Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis de conducere

Buna ziua,

Lucrez in Austria , ca sofer, unde am obtinut si permis de conducere.
Am ajuns in Romania cu masina Nisan si o platforma ce a depasit greutatea
din permis . Pentru depasirea greutatii mi s-a retinut permisul de conducere,
nelimitat, de care am mare nevoie. Ce pot sa fac.
Multumesc.
La retinerea permisului de conducere trebuia sa se intocmeasca de catre agentul constatator un proces verbal. S-a intocmit un asemenea proces verbal? Daca da, la ce articol si din ce act normativ a fost incadrata fapta dvs. Daca nu s-a intocmit un proces verbal retinerea permisului de conducere este abuziva. Depuneti o plangere contraventionala in termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal sau a dovezii retinerii permisului de conducere. Plangerea contraventionala se depune la Judecatoria la care este arondat locul savarsirii faptei. Dupa inregistrarea plangerii contraventionale solicitati un certificat de grefa cu care va prezentati la politie si vi se va restitui permisul de conducere pana la solutionarea plangerii contraventionale.
ing. Ioan Ciobanu