Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prelungire dovada
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prelungire dovada

Buna ziua , in seara asta am fost oprit de doi domni politisti care mi au luat permisul pentru ca am trecut pe rosu , as dori si eu ce pot face ca pot prelungi dovada pe inca 30 zile . Am auzit ca pot contesta p.v . Vreau sa mentionez ca fapta nu a implicat vreun accident. Va multumesc
Depuneti plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie. Plangerea contraventionala se depune in termen de 15 zile la Judecatoria la care este arondat locul savarsirii contraventiei.
Dupa depunerea plangerii solicitati un certificat de grefa cu care va prezentati la politie pentru recuperaea permisului de conducere pana la solutionarea dosarului.
ing. Ioan Ciobanu