avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vandalism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vandalism

Buna ziua,

As dori putin ajutor cu o informatie.

Am vazut 2 persoane care desenau pe un cort electoral, desenele aveau caracter obscen.

M-ar interesa ce pedepse risca, ce se poate face impotriva lor, unul dintre ei parea major, celalat nu, mentionez ca desenele au fost facute de cel minor. Urmand ca cel major sa fotografieze "operele". Care ar fi demersurile si pedepsele care le risca cei 2 indivizi?

Multumesc mult pentru informatii.

*Daca am incadrat gresit intrebarea, va rog sa o mutati in locul corect. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:51, 7 Noiembrie 2016
Puteti sesiza oficial politia care este competenta sa cerceteze,sa incadreze fapta si eventual sa dispuna sanctiuni
La asta m-am gandit si eu, dar ma intereseaza ce sanctiuni si unde se incadeaza fapta.
Kerossen2K a scris:

La asta m-am gandit si eu, dar ma intereseaza ce sanctiuni si unde se incadeaza fapta.


M-as gandi la art.230 CP sau la Legea 61/1991, dar nu stiu unde s-ar incadra, e doar o curiozitate, sunt pasionat de Drept, nu as dori sa fiu inteles gresit.
Legea nr 61/1991 sanctioneaza astfel de fapte
Problema esentiala nu este incadrarea faptei ,ci identificarea autorilor...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Șicanare în trafic (depășire, încetinire, oprire în mijlocul străzii și semne obscene). ce sancțiune poate primi cine face așa ceva? florin.strambu@yahoo.com florin.strambu@yahoo.com Am fost șicanat in trafic de doi tineri care m-au depășit cu viteza si mi-au arătat lucruri obscene iar cand au ajuns în fața mea au încetinit masina de ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii penale mai favorabile Ionascu_Cristian Ionascu_Cristian Art. 595 din Noul Cod de Procedura Penala, instituie un tratament discriminatoriu pentru persoanele majore aflate in executarea unei pedepse privative de ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda injurii la adresa organelor politiei ccmihai ccmihai Ma confrunt cu o situatie neplacuta si surprinzatoare in acelasi timp. Acum 2 zile m-am trezit acasa cu un proces verbal intocmit acum aproximativ o saptamana. ... (vezi toată discuția)