Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pot solicita o plata partiala din salariu?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pot solicita o plata partiala din salariu?

ca functionar public care primesc drepturile salariala la data de 12 ale lunii, post solicita o plata partiala ( de 40/50%) din salariu mai inainte cu 7 zile? Exista vreo restrictie legala? (nu cer avans, ci o plata partiala!)
Întrebarea corectă este „există o prevedere care permite aceasta?”, nu „există o prevedere care interzice aceasta?”. Asta pentru că, în acest domeniu, principiul „tot ceea ce nu este interzis de lege este permis” acționează cu vigoare atenuată sau deloc.

Nu puteți solicita o plată parțială. Art. 1, alin. (1) și art. 2 din Ordinul nr. 86/2005 pentru reglementarea datei plăţii salariilor la instituţiile publice prevăd faptul că ordonatorii principali de credite şi instituţiile publice şi serviciile publice din subordinea acestora achită salariile într-o singură tranşă lunară, la datele prevăzute în anexa care face parte integrantă din ordin. Nici acest act normativ și nici Legea nr. 284/2010 nu reglementează, prin excepție de la regula menționată în paragraful precedent, posibilitatea plăților parțiale.
Gabriela Pintea, Consilier juridic