Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social firma

Buna ziua.
Imi puteti spune daca pot face sediu social pentru o firma la o adresa unde am inchiriat cu contract declarat la Administratia Financiara unei persoane fizice.
in principiu da. insa trebuie sa depuneti si o declaratie pe propria raspundere autentica prin care sa va asumati ca imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite sau în spaţii distinct partajate. De asemenea sa aveti in vedere ca numărul societăţilor comerciale ce funcţionează într-un imobil nu poate depăşi numărul de încăperi sau spaţii distincte obţinute prin partajare.
Buna dimineata.E vorba de o singura societate care sa aiba sediul social fara activitate acolo.Contractul de inchiriere este cu o persoana fizica,e vorba de o garsoniera.In cazul acesta se poate?