Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Obiectiuni la raportul de expertiza. Cine le plateste?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Obiectiuni la raportul de expertiza. Cine le plateste?

Buna ziua,
Intr-o cauza civila s-a incuviintat efectuarea unei expertize tehnice, la cererea reclamantului. Dupa depunerea raportului de expertiza paratul a formulat obiectiuni. Expertul a mai cerut 2.000 lei, considerand ca sunt obiective noi (fara a depune decont) si a cerut termen de o luna pt. a raspunde. Expertiza a costat 5.000 lei, in baza decontului expertului, suma ce a fost achitata. Precizez ca nu e vorba de obiective noi, ci despre lamurirea raportului (raport de expertiza pentru care expertul a fost platit) si am in vedere si art.339(2) Cod proc. civila. Intrebare: daca expertul depune un decont si instanta incuviinteaza suma ceruta de expert, cine plateste c/v. obiectiunilor? Reclamantul, care a cerut si a platit expertiza sau paratul care a formulat obiectiunile? Cu multumiri !
mari, utilizator
Instranta decide cine plateste suplimentul de expertiza.