Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare salariat pentru incetare CIM perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare salariat pentru incetare CIM perioada determinata

Buna ziua,

Atunci cand angajatorul nu mai doreste continuarea unui CIM pe perioada determinata trebuie sa notific salariatul cu 5 zile inainte de expirarea termenului? Salariatul va primi in urma incetarii o decizie cu art. 56 alin. 1 lit i), dar cand trebuie sa il anunt ca nu vom mai continua colaborarea?
Chiar si in ultima zi, nu exista o regula sa anuntati inainte. Aveti insa grija sa nu il mai primit la nmunca dupa ce cim va expira, fara prelungire.
Constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare. (art.56 alin.2 C.mun.)