Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj cu poze intime
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj cu poze intime

Buna seara o persoana nu stiu cine mi-a zis ca imi distribuie pozele mele pe facebook. ..si sunt f intime vreau sa mentionez. ..ce poot face?va rog!
Textul de lege nu se refera la ipostaze sexuale intime care încalcă dreptul persoanei.
Chiar dacă persoana ar fi fost de acord cu fotografiile nu înseamnă că fotograful are dreptul de a le folosi cum vrea el.

Bănuiesc ca știe cine a făcut fotografiile.
Dacă sunt făcute de aproape nu are cum sa nu cunoască persoana.

Dacă pozele sunt făcute pe videochat atunci e complicata situația dar s-a expus la acest risc fiind un risc asumat.
Totuși, folosirea în privat a fotografiilor de către persoana este una și folosirea în public este altceva...
Nu cred ca persoana poate avea dreptul de a folosi poze făcute în privat în mod public.
Ajungem la încălcarea dreptului la propria imagine și la dreptul de autor.

Identificarea persoanei se poate face dacă postează pozele.
Și în civil are dreptul de a solicita instantei sprijinul pentru identificarea persoanei.
Depinde și unde le postează.

Fiecare amănunt în parte da naștere la o discuție distincta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cunoaste fotograful si fotograful zice: am avut pozele in calculator si un hacker l-a spart si a publicat pozele.

Daca era minor in poze: Google Adrian Pal (Pal, nu Paul). Atentie ca nu orice nud constituie pornografie.

Daca i-a cerut sa intretina relatii sexuale in schimbul pastrarii secrete a fotografiilor este clar santaj si tentativa de viol.
tgeorgescu, utilizator