Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Acord de mediere in penal dupa citirea actului de ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Acord de mediere in penal dupa citirea actului de sesizare

De curând a existat o excepție de neconstituționalitate conform căreia, părțile nu se mai pot împăca prin acord de mediere decât până la cititrea actului de sesizare a instantei
Unde gasesc texte referitoare la acest sens?
1. Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată de instanța de judecată,
din oficiu, în Dosarul nr.24569/302/2014 (număr în format vechi 111/2015) al
Curții de Apel București - Secția I penală și de reprezentantul Ministerului Public
în Dosarul nr.8493/303/2014 (număr în format vechi 4165/2014) al Curții de Apel
București - Secția a II-a penală și constată că dispoziţiile art.67 din Legea
nr.192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, în
interpretarea dată prin Decizia nr.9 din 17 aprilie 2015 a Înaltei Curți de Casație
și Justiție - Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie penală,
sunt constituționale în măsura în care încheierea unui acord de mediere cu privire
la infracțiunile pentru care poate interveni împăcarea produce efecte numai dacă
are loc până la citirea actului de sesizare a instanței.

[ link extern ] /
Sí care este situatia cu dosarele care sunt in apel? Sí cu dosarele unde au fost citt actul de sesizare?