Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru, zile libere consecutive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru, zile libere consecutive

Buna seara,

Am si eu o nelamurire, daca puteti sa ma ajutati.

Am urmatorul program la serviciu:

Sap. 1: Duminica 13 Noiembrie - Sambata 19 Noiembrie
Duminica: liber
Luni: 7:00-16:00
Marti: 7:00-16:00
Miercuri: liber
Joi: liber
Vineri: 7:00-16:00
Sambata: 7:00-16:00

Sap. 2: Duminica 20 Noiembrie - Sambata 26 Noiembrie
Duminica: 7:00-16:00
Luni: 13:00-22:00
Marti: 13:00-22:00
Miercuri: 13:00-22:00
Joi: 13:00-22:00
Vineri: liber
Sambata: liber

Practic lucrez 7 zile consecutive cate 8 ore. Nu era nevoie de o pauza de 2 zile dupa 5 zile lucrate consecutiv?
1. Codul Muncii :
Art. 113. [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
......

Art. 137
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
.....

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
......
Multumesc frumos pentru detalii. Dupa cum am citit poate fi interpretat foarte usor, adica este legal si in regula sa lucrez 7 zile consecutive daca pe sap 1 am avut 2 zile libere consecutive si pe sap 2 alte 2 zile libere consecutive. Am inteles bine? O seara buna!
Intr-adevar, dupa 7 zile lucrate trebuie sa aveti 48 de ore consecutive repaus.