Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ingradire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ingradire teren

Buna ziua,
Detin in proprietate un teren de 1000 mp pe care am o casa. Parcela de langa mine, s-a reparcelat in 3 loturi, pe partea proprietatii mele fiind instituita o servitute de trecere pentru acces la cele 3 parcele.
intrebarea mea este: cine este obligat sa faca gardul pe partea mea? va rog si baza legala.
Multumesc.
Art. 560

Obligaţia de grăniţuire

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.