Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... in ce consta executarea silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

in ce consta executarea silita

Buna ziua,

Am luat un imprumut de la Provident in 2014 de 1750 ron. Am achitat din el o parte din banii , problema este ca mi-a expirat termenul de valabilitate al contractului si cei de la Provident ma obliga sa plates o rata de 400 roni lunar timp de 7 luni sa acopar suma imprumutata + dobanda. In caz contrar vor apela la executarea silita. Nu am avut cu cine sa vorbesc pentru a putea achita macar 200 ron lunar pentru acoperirea creditului. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu niste informatii, ce am de facut in continuare.

Va multumesc
timaru1982, utilizator
Pe contractul pe care l-ati semnat nu este mentionat niciun cont bancar ca sa faceti plata acolo?
Executarea silita presupune fie executarea sumelor de bani aflate in conturi(inclusiv card) sau,executarea silita mobiliara(bunuri mobile)
Au trimis ei un cont printr-un sms dar ma obliga sa platesc suma de 400 ron.
Cum va obliga?
Pana la urma le virati ce suma aveti.
Sa mentionati la explicatii ce reprezinta suma ca sa nu fie alocata gresit.
Nu am voie sa depun alta suma in acel cont decat 400 ron. Mai putin nu pot. Daca nu depun acea suma vor apela la executare silita .