Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reorganizare post contractual in institutie publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reorganizare post contractual in institutie publica

Buna ziua, in urama modificarii organigramei din cadrul unei primarii prin care nu s a facut o restructurare de posturi ba mai mult au crescut numarul angajatilor, postul meu de director ( post de contractual nu de functionar public ) a fost desfintat. Intrebarea mea este daca institutia este obligata sa-mi ofere in schimb alt post de aceeasi natura ( adica contracatual ) fiind posturi vacante de directori contractuali ( aceste posturi fiind ocupate in prezent prin detasare pe o perioada de 6 luni cu posibiliotate de prelungire. ) multumesc
În cazul desfacerii contractului individual de muncă, în temeiul art. 65 din Codul muncii, angajatorul nu are obligaţia de a oferi un loc de muncă salariatului concediat.
chiar daca am functie de conducere subordonata consiliului local ? si daca in atributiile mele am 50 % atributii ca si un functionar public
Codul Muncii nu prevede obligativitatea oferii unui loc de muncă salariatului concediat, indiferent de ce post a fost ocupat. de acel angajat.

Dvs ati avut incheiat un c.i.m. si , rpin urmare, vi se aplica prevederile Codului Muncii si nu ale Legii 188/1999.
Si in cazul in care organigrama este ilegala ? S-au depistat mai multre nereguli . Iar in directia in care sunt s- a desfintata doar postul meu de director pe motive politice . Si in acelasi timp in subordinea consiliului local infiintanduse un nou serviciu .
Organigrama a fost declarata nelegala in instanta ?