avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nu mai pot sa platesc banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nu mai pot sa platesc banca

am facut un imprumut la bcr in 2007 de nevoi personale si atunci imi fixasera rata de 480 si dupa un an ni-au facut rata de 730 si nu mai am posibilitatea sa o platesc in martie am fost la banca si le-am spus dar au dat din umeri si mi-au spus ca nu au ce sa imi faca sa platesc cat am in iulie am fost iara vazind la televizor ca se fac reesalonari sa ma ajute sa pot sa platesc rata cumva dar la fel mi-au zis ca nu pot sa faca nimic ca am intarziat mult cu ratele si tot la fel mi-au zis sa platesc cat am dar mi sa strans o dobanda enorma nu stiu ce sa fac
nu stiu ce se petrece dar la banca nu am mai fost sa vorbesc cu nimeni dar imi platesc la banca mai putin de cat e rata mea nici nu stiu cat mai e daca mi-au mai crescut-o sau nu ciudat e ca nu ma sunat nimeni nu ni-au mai trimis scrisori acasa si nici la creditori nu cred ca n-au dat pt ca imi primesc bani la banca nu stiu poate or sa vina la mine la servici si mi-e asa rusine :">
si acum ce fac din martie sunt in somaj am somajul de 490 acum chiar nu mai pot sa latesc la banca rata ...ce sa fac sa ma duc sa anunt pe cei de la banca ca sunt in somaj ? ...nu stiu ce sa mai fac va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pt ca nici sotul meu nu are servici
Din propria experienta...faceti o scrisoare catre bcr prin care explicati in ce situatie sunteti si rugati sa gasesca o solutie pt ca dv doriti totusi sa ramaneti client si sa platiti in continuare atat cat puteti. Vor gasi ei o solutie. Ideea sa sa o faceti in scris si nu sa vorbiti cu domnisoarele de la ghiseu si sa cereti nr de inregistrare. Intre timp incercati sa platiti!
Domnilor si doamnelor restantieri la credite in bancile din Romania, va scrie un confrate de-al dumneavoastra care are un credit de 5000 de euro cu 2 ani de restanta din cauza dobanzii variabile si a crizei. Am cercetat subiectul si imi permit sa va impartasesc din concluziile mele:
IN PRIMUL RAND NU INTRATI IN PANICA! DRACUL NU E ASA DE NEGRU!
Daca creditul este garantat atunci avem o problema legata de executarea garantiei. Daca este fara garantie si nu aveti nici un bun imobil sau mobil pe nume adica casa teren sau vreo masina atunci e ceva mai bine.
In ambele cazuri insa creditorul are dreptul de a urmari orice bun al debitorului pana la stingerea datoriei, deci atentie!
Salariul debitorului pooate fi poprit la angajator direct in limita a 30% din suma totala documentata . (la alb:) ) Precizez ca daca v-ati locomit la argintii bancii si aveti 2,3 sau mai multe credite procentul mai sus amintit poate creste.
Daca garantia dumneavoastra bun mobil sau imobil in urma crizei devine neindestulator pentru creditor, acesta va ezita sa va execute silit. Daca din contra garantia acopera suma restanta aveti o problema cu executorii. Aceasta este o concluzie pe care am tras-o in urma unor discutii cu mai multi patiti.
Din pacate in tarisoara nu exista Legea falimentului persoanei fizice ceea ce lasa mana libera creditorilor sa execute debitorii dupa bunul lor plac.
Partea buna a lucrurilor este ca, repet, daca nu aveti nimic pe nume aveti o sansa sa scapati.
Imi permit acum sa va informez ca termenul general de prescriptie in cazul nostru este de 3 ani, care termen curge de la data scadentei contractului de credit adica de la data la care ar fi trebuit sa platiti ultima rata bancii.
Domnilor si doamnelor restantieri la credite in bancile din Romania, va scrie un confrate de-al dumneavoastra care are un credit de 5000 de euro cu 2 ani de restanta din cauza dobanzii variabile si a crizei. Am cercetat subiectul si imi permit sa va impartasesc din concluziile mele:
IN PRIMUL RAND NU INTRATI IN PANICA! DRACUL NU E ASA DE NEGRU!
Daca creditul este garantat atunci avem o problema legata de executarea garantiei. Daca este fara garantie si nu aveti nici un bun imobil sau mobil pe nume adica casa teren sau vreo masina atunci e ceva mai bine.
In ambele cazuri insa creditorul are dreptul de a urmari orice bun al debitorului pana la stingerea datoriei, deci atentie!
Salariul debitorului pooate fi poprit la angajator direct in limita a 30% din suma totala documentata . (la alb:) ) Precizez ca daca v-ati locomit la argintii bancii si aveti 2,3 sau mai multe credite procentul mai sus amintit poate creste. Alocatiile pentru cresterea copilului, ajutorul de somaj, nu pot fi urmarite, poprite.
Daca garantia dumneavoastra bun mobil sau imobil in urma crizei devine neindestulator pentru creditor, acesta va ezita sa va execute silit. Daca din contra garantia acopera suma restanta aveti o problema cu executorii. Aceasta este o concluzie pe care am tras-o in urma unor discutii cu mai multi patiti.
Din pacate in tarisoara nu exista Legea falimentului persoanei fizice ceea ce lasa mana libera creditorilor sa execute debitorii dupa bunul lor plac.
Partea buna a lucrurilor este ca, repet, daca nu aveti nimic pe nume aveti o sansa sa scapati.
In general bancile nu accepta reesalonari dar va sfatuiesc cu caldura sa mergeti la banca de unde ati luat banii si sa discutati cu cineva de preferinta sa cereti audienta unui director sau unei persoane care stie ce vorbeste. Este inutil sa discutati cu persoana de la ghiseu. Nu va poate ajuta cu nimic, eventual va poate deprima cu raspunsuri de genul:"nu pot face nimic, trebuie sa platiti!"
Imi permit acum sa va informez ca termenul general de prescriptie in cazul nostru este de 3 ani, care termen curge de la data scadentei contractului de credit adica de la data la care ar fi trebuit sa platiti ultima rata bancii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita matara cristina matara cristina Am un credit pentru nevoi personale,pe care nu l-am platit de ceva timp deoarece salariul nu mai este ca pe vremea cand am facut creditul,sotul meu nu are un ... (vezi toată discuția)
Consecintele neplatii ratelor marga32 marga32 In 2007 am facut un credit de nevoi personale in valoare de 8200 de lei la X Bank cu buletinul, copie dupa cartea de munca si adeverinta de venit; fara girant ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit de nevoi personale fara garantie voicuadrianvaleriu voicuadrianvaleriu Buna seara. In 2008 am facut un contract de nevoi personale fara garantii. Din diferite motive, am ajuns la o restanta de peste 3000 lei, si am fost informat ... (vezi toată discuția)