Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire definitiva la pensie cu 8 ani de grupa a II-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire definitiva la pensie cu 8 ani de grupa a II-a

Buna seara,

Socrul meu e nascut pe 5.07.1955 (61 ani 4 luni), a inceput serviciul in 1972 si a lucrat neintrerupt pana in ziua de astazi. In aceasta perioada are inclus si 1 an si 4 luni armata. De asemenea, are si 8 ani de grupa a II-a.
Intrebarea mea este: poate iesi definitiv la pensie?

Va multumesc
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata (fara penalizare) la acest moment.
Buna ziua,
Conform noii legi intrate ieri in vigoare?
Multumesc