avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire definitiva la pensie cu 8 ani de grupa a II-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire definitiva la pensie cu 8 ani de grupa a II-a

Buna seara,

Socrul meu e nascut pe 5.07.1955 (61 ani 4 luni), a inceput serviciul in 1972 si a lucrat neintrerupt pana in ziua de astazi. In aceasta perioada are inclus si 1 an si 4 luni armata. De asemenea, are si 8 ani de grupa a II-a.
Intrebarea mea este: poate iesi definitiv la pensie?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Meseriasul , utilizator 10:36, 13 Noiembrie 2016
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata (fara penalizare) la acest moment.
Buna ziua,
Conform noii legi intrate ieri in vigoare?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie din somaj irinuxa irinuxa Buna ziua.Am 60 de ani, cu 38 de ani pe cartea de munca din 1972 pana in prezent, iar din 1983 pana in 1993 grupa a doua, si 2 ani de armata la marina ... (vezi toată discuția)
Discutii juridice pensionare si probleme juridice legate de pensionare ambulant ambulant buna seara va rog sa-mi dati un raspuns. sunt nascut in noiem 1953 am vechime 36 ani din care grupa 18 ani si 9 luni am studii superioare. daca ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata florin_neagu florin_neagu Buna seara, 1.Sunt nascut in august 1954. 2.Lucrez ca inginer din septembrie 1979. 3.Am facut 5 ani de facultate la zi si armata 8 luni si jumatate ... (vezi toată discuția)