avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legislatia muncii

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca Memorandumul MMFPSPV(Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice) aprobat de guvernul Romaniei la data de 04.12.2013 mai este in vigoare, la ce se refera si cum pot sa-l gasesc pe internet?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:23, 14 Noiembrie 2016
In sedinta din 04.12.2013 s-au aprobat doua Memorandum-uri, si anume:
1. MEMORANDUM cu tema: Decretul Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945 precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
Guvernul a adoptat acest Memorandum, în care este prezentată situaţia persoanelor, în majoritate etnici germani, care nu mai sunt cetăţeni români, dar care, în perioada 1944-1949, au fost deportate la muncă în URSS. Aceste persoane au depus cereri de a beneficia de prevederile Decretului-lege nr. 118/1990.

2. MEMORANDUM cu tema: Aprobarea, organizarea şi desfăşurarea concursului în vederea ocupării a 10 posturi vacante în cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională
Guvernul a aprobat acest Memorandum. Ocuparea posturilor se face în condiţiile legii, prin concurs, cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate prin buget.

Despre care Memorandum este vorba?
Despre acesta 1. MEMORANDUM cu tema: Decretul Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945 precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
Guvernul a adoptat acest Memorandum, în care este prezentată situaţia persoanelor, în majoritate etnici germani, care nu mai sunt cetăţeni români, dar care, în perioada 1944-1949, au fost deportate la muncă în URSS. Aceste persoane au depus cereri de a beneficia de prevederile Decretului-lege nr. 118/1990.
Va rog sa-mi spuneti cum il gasesc pe internet.Multumesc!
Puteti depune o solicitare la Ministerul Muncii sa vi-l remita ...pe Internet nu l-am gasit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari privind legea 118/90 Biancanieve Biancanieve Buna ziua! Bunica mea a fost deportata in fosta URSS din 1945 - 1949. De asemenea a fost si sotul ei care a decedat in 2009. Pentru faptul de a fii deportata ... (vezi toată discuția)
Nelamurire legea 130/2020 aurelianchicheanu aurelianchicheanu Buna ziua, Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile. Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege ... (vezi toată discuția)
Deportati inainte de 6 martie 1945 Marcel Mihalache Marcel Mihalache Atat Legea 221/2009 cat si Decretul-lege 118 din 30 martie 1990 se refera la persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de ... (vezi toată discuția)