Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legislatia muncii

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca Memorandumul MMFPSPV(Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice) aprobat de guvernul Romaniei la data de 04.12.2013 mai este in vigoare, la ce se refera si cum pot sa-l gasesc pe internet?
Va multumesc!
In sedinta din 04.12.2013 s-au aprobat doua Memorandum-uri, si anume:
1. MEMORANDUM cu tema: Decretul Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945 precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
Guvernul a adoptat acest Memorandum, în care este prezentată situaţia persoanelor, în majoritate etnici germani, care nu mai sunt cetăţeni români, dar care, în perioada 1944-1949, au fost deportate la muncă în URSS. Aceste persoane au depus cereri de a beneficia de prevederile Decretului-lege nr. 118/1990.

2. MEMORANDUM cu tema: Aprobarea, organizarea şi desfăşurarea concursului în vederea ocupării a 10 posturi vacante în cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională
Guvernul a aprobat acest Memorandum. Ocuparea posturilor se face în condiţiile legii, prin concurs, cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate prin buget.

Despre care Memorandum este vorba?
Despre acesta 1. MEMORANDUM cu tema: Decretul Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945 precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
Guvernul a adoptat acest Memorandum, în care este prezentată situaţia persoanelor, în majoritate etnici germani, care nu mai sunt cetăţeni români, dar care, în perioada 1944-1949, au fost deportate la muncă în URSS. Aceste persoane au depus cereri de a beneficia de prevederile Decretului-lege nr. 118/1990.
Va rog sa-mi spuneti cum il gasesc pe internet.Multumesc!
Puteti depune o solicitare la Ministerul Muncii sa vi-l remita ...pe Internet nu l-am gasit.