avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificari privind legea 118/90
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificari privind legea 118/90

Buna ziua!
Bunica mea a fost deportata in fosta URSS din 1945 - 1949. De asemenea a fost si sotul ei care a decedat in 2009. Pentru faptul de a fii deportata ea beneficeaza de Legea 118/90.
Am auzit ca incepand din anul acesta sunt facute modificari privind aceasta lege, ceea ce inseamna marirea acestei pensii.
Spuneti-mi va rog care sunt modificarile exacte si drepturile care le-ar avea pentru ea si pentru sotul decedat.Si incepand de cand poate beneficia de aceasta "Hotarare" noua si daca este nevoie de o cerere.
Va multumesc mult anticipat pentru raspuns!

Cel mai recent răspuns: Biancanieve , utilizator 22:16, 6 Aprilie 2015
In 2015, indemnizaţiile prevăzute de Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu completările ulterioare, se menţin în plată la nivelul acordat pentru luna decembrie 2014.

OUG 83/2014
Art. 13. - (1) in anul 2015 se mentin in plata la nivelul acordat pentru luna decembrie 2014 urmatoarele drepturi:
a) indemnizatiile prevazute de Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu completarile ulterioare;
....
Multumesc frumos pentru raspuns Domnul Cornel Vasile!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatia muncii radud62 radud62 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca Memorandumul MMFPSPV(Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice) aprobat de guvernul ... (vezi toată discuția)
Pensionar, fost deportat in baragan donau44 donau44 Pensionar, fost deportat in Baragan, 1952-1956 beneficiez de indemnizatie conform lege 118/1990, am inteles scutita de impozit; la fel scutit de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Deportati inainte de 6 martie 1945 Marcel Mihalache Marcel Mihalache Atat Legea 221/2009 cat si Decretul-lege 118 din 30 martie 1990 se refera la persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de ... (vezi toată discuția)