Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla cu dosarul ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla cu dosarul ?

Bună seara,anul trecut pe data de 29.08.2015 mi s-a ridicat permisul de conducere auto pentru alcoolemie,am avut 1.3 în sănge,în urma unui filtru rutier. Mie nici în ziua de azi nu mi-a venit soluție de la parchet. Am fost la udriste de câteva ori sa întreb,dar am primit același răspuns anume "Va vom trimite noi acasă scrisoare pentru a va invita la secție ". Permisul era preschimbat pentru UK . Menționez ca sunt la a doua abatere,din păcate. Doresc sa știu de ce durează atât de mult și care ar fii consecințele,în afara ca am rămas fără permis. Mulțumesc anticipat
Aspectul ca ti recidivat este un factor dezavantajos dv
Solutionarea cauzei este conditionata de bagajul de activitate al acelora implicati in cercetare,
de interesul acestora si de multi alti factori independenti de vointa partilor
Buna seara,
1. Durata este in functie de volumul de lucru al procurorilor. Din pacate numarul mare de persoane care, in dispret total pentru lege si pentru viata altora, conduc sub influenta bauturilor alcoolice faca ca durata sa fie mare.
2. Nu puteti sa patiti altceva decat, in cel mai bun caz, sa luati o condamnare cu suspendare desi, fiind recidiva s-ar putea sa luati inchisoare cu executare adaugandu-se si cealalta condamnare.
3. Ca ati ramas fara permis este cea mai mica dintre consecinte.
4. Va sfatuiesc sa va angajati avocat.