Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere in cartea funciara urmare a dezmembrarii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere in cartea funciara urmare a dezmembrarii

In urma efectuarii unui partaj succesoral s-a facut dezmembrarea imobilului si fiecare dintre mostenitori si-a primit cota sa si au fost pusi in posesie.

Intrebarea este;

Cum se face inscrierea in cartea funciara de catre propietari ,ca urmare a dezmembrarii sau ca si prima inscriere.mentionez ca locuinta initiala , mostenita ce a fost supusa dezmembrarii nu a avut carte funciara.

ma intereseaza din pct de vedere al efectuarii in urgenta a CF.
Buna ziua,
Baca partajul s-a facut prin notar atunci acesta va transmite toate datele la cartea funciara.
Daca s-a facut prin instanta, cu copie de pe sentinta legalizata se formuleaza cerere la cartrea funciara pentru intabularea drepturilor de proprietate.
Chiar daca nu a avut vechiul imobil CF?
leus, utilizator