Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturas de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturas de lichidare

Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: ce reprezinta "deducere persona" intr-un fluturas si de ce salariul NET este 1303 si restul de plata este 1102? Precizez ca intre aceste 2 categorii mai scrie avans incasat 0 si retineri 0. Nu e normal sa IAU in mana ceea ce scrie la salariul net?Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Secman a scris:

Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: ce reprezinta "deducere persona" intr-un fluturas si de ce salariul NET este 1303 si restul de plata este 1102? Precizez ca intre aceste 2 categorii mai scrie avans incasat 0 si retineri 0. Nu e normal sa IAU in mana ceea ce scrie la salariul net?Multumesc anticipat!

Buna ziua,

Ati lucrat luna intreaga? Ati avut absente nemotivate?
Deducerea personala de baza este o suma care se scade din venitul net din salarii , in fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde este functia de baza.

Care este salariul brut al dvs.?
Salariul brut realizat este de 1720,iar deducerea personala este de 430 lei.
Toti fluturasii sunt la fel,indiferent ca am avut 1 zi sau 2 de concediu fara plata sau nu am avut deloc aceeasi scrie pe toti fluturasii de lichidare.salariul net e unul si restul de plata e altul.practic scrie asa:salariul incadrare,salariul realizat,salariul brut realizat,salariul net si rest de plata.
Sunt notiuni diferite :
- salariul de incadrare , este salariul care apre in c.i.m.
- salariul realizat , este salariul realizat in cursul unei luni
- salariul brut realizat, este salariul realizat la care se adauga sporurile acordate.
- salariul net, este salariul care il luati dupa ce se scad impozitul si contributiile.