avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturas de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturas de lichidare

Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: ce reprezinta "deducere persona" intr-un fluturas si de ce salariul NET este 1303 si restul de plata este 1102? Precizez ca intre aceste 2 categorii mai scrie avans incasat 0 si retineri 0. Nu e normal sa IAU in mana ceea ce scrie la salariul net?Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2016
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 21 Noiembrie 2016
Secman a scris:

Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: ce reprezinta "deducere persona" intr-un fluturas si de ce salariul NET este 1303 si restul de plata este 1102? Precizez ca intre aceste 2 categorii mai scrie avans incasat 0 si retineri 0. Nu e normal sa IAU in mana ceea ce scrie la salariul net?Multumesc anticipat!


Buna ziua,


Ati lucrat luna intreaga? Ati avut absente nemotivate?
Deducerea personala de baza este o suma care se scade din venitul net din salarii , in fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde este functia de baza.

Care este salariul brut al dvs.?
Salariul brut realizat este de 1720,iar deducerea personala este de 430 lei.
Toti fluturasii sunt la fel,indiferent ca am avut 1 zi sau 2 de concediu fara plata sau nu am avut deloc aceeasi scrie pe toti fluturasii de lichidare.salariul net e unul si restul de plata e altul.practic scrie asa:salariul incadrare,salariul realizat,salariul brut realizat,salariul net si rest de plata.
Sunt notiuni diferite :
- salariul de incadrare , este salariul care apre in c.i.m.
- salariul realizat , este salariul realizat in cursul unei luni
- salariul brut realizat, este salariul realizat la care se adauga sporurile acordate.
- salariul net, este salariul care il luati dupa ce se scad impozitul si contributiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! deducerea personala se primește în mână că și ... DanRodica DanRodica Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână că și bani pe lângă salariul lunar? Va întreb asta deoarece eu nu am primit niciodată nici un leu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza salariul net din total brut Floarea Cring Floarea Cring Buna ziua, Poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza salariul net din total brut. Ex. net:1.187-1.193 ron si bonuri de masa. Bonurile de masa sunt in functie ... (vezi toată discuția)
Deducere personala edvina26 edvina26 Buna ziua,as dori sa stiu daca la calculul salariului dupa ce se scade deducerea personala(care am inteles ca nu se impoziteaza) pentru calculul impozitului nu ... (vezi toată discuția)