Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dobanzile legale aplicate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dobanzile legale aplicate

cum se aplica dobanzile legale? am niste facturi scadente din 2007, 2008 si 2009, dar nu gasesc contracttul de vanzare cumparare. pot sa cer numai in baza acestor facturi si plata dobanzilor legale cu titlu de penalitati? daca da cum se calculeaza? de ex am o factura de 1000 lei scadenta din data de 24.11.2007
va multumesc anticipat
Este o problema de calcul, iar dobanda ce o puteti cere este cea de referinta a BNR., urmarita luna de luna.
Valoare dobanda=Suma restanta x rata dobanzii stabilita de BNR/365 x nr. zile intarziere.
Eu merg pe aceasta formula de calcul.
Nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, in functie de care se stabileste dobanda legala, este cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.
Calculul dobanzii de referinta BNR (intrati pe site-ul BNR si acolo gasiti pe fiecare luna dobanda) .Temeiul de drept OG9/2000 art.3.