avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dobanzile legale aplicate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dobanzile legale aplicate

cum se aplica dobanzile legale? am niste facturi scadente din 2007, 2008 si 2009, dar nu gasesc contracttul de vanzare cumparare. pot sa cer numai in baza acestor facturi si plata dobanzilor legale cu titlu de penalitati? daca da cum se calculeaza? de ex am o factura de 1000 lei scadenta din data de 24.11.2007
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRA TAN , Consilier juridic 15:44, 31 August 2009
Este o problema de calcul, iar dobanda ce o puteti cere este cea de referinta a BNR., urmarita luna de luna.
Valoare dobanda=Suma restanta x rata dobanzii stabilita de BNR/365 x nr. zile intarziere.
Eu merg pe aceasta formula de calcul.
Nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, in functie de care se stabileste dobanda legala, este cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.
Calculul dobanzii de referinta BNR (intrati pe site-ul BNR si acolo gasiti pe fiecare luna dobanda) .Temeiul de drept OG9/2000 art.3.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de calcul penalitati carymen carymen buna ziua! am o factura cu scadenta la 31.03.2008 in valoare de 13.506,14 ron; eu achit : - 2200 la 27.02.2008 1000 ron la 20.05.2008 1000 ron ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza dobanda legala? MARIUS DRAGU MARIUS DRAGU Dupa ultima hotarare a judecatoarei a reiesit faptul ca din suma de 17000 euro se va plati dobanda legala a BNR .Cum se calculeaza dobanda avand in vedre ca ... (vezi toată discuția)
Calcul dobanda legala Conform prevederilor art. 43 C. com. + OG 9/2000 pentru sumele neachitate creditorul este indreptatit sa calculeze dobanda legala (in situatia in care nu are o ... (vezi toată discuția)