Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculeaza dobanda legala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculeaza dobanda legala?

Dupa ultima hotarare a judecatoarei a reiesit faptul ca din suma de 17000 euro se va plati dobanda legala a BNR .Cum se calculeaza dobanda avand in vedre ca suma e in euro. Din 2 mai 2009 pana 1 aprilie 2010
Simplu! Se aplica dobanda de referinta comunicata de BNR !B-)
De acord dar suma este in euro - se va face transformarea in lei si dupa aceea se va calcul pe zi pe luna sau pe semestru dobanda ?? Cunoasteti mai multe detalii.?
Se face transformarea in RON la cursul BNR si se aplica dobanda de referinta pentru perioada respectiva! Verificati la Institutul National de Statistica si ei va vor comunica toate aceste date in mod oficial !B-)
Cunoasteti exact unde exista aceasta optiune pe INS
Nu exista notiunea de optiune! Se face adresa scrisa , se inregistreaza la registratura si ei va raspund in 30 de zile conform prevederilor legii 544/2001!
MIHAI GRIGORE, Avocat