Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Chitante nestampilate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Chitante nestampilate

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: am inteles ca nu mai este obligatorie stampilarea chitantelor conform unei legi recente?

Va intreb pt ca avem o situatie cu un contract semnat si stampilat si cateva chitante stampilate si altele nestampilate, emise de aceeasi persoana care are o Intreprindere individuala si ne-a prestat servicii. Pt moment colaborarea cu aceasta este foarte deficitara.

Va multumesc.
Respectivele chitante pentru a avea valoare juridica trebuie sa poarte semnatura emitentului, stampila nefiind necesara.

Daca sunt chitante redactate cu ajutorul tehnicii de calcul, fara a fi semnate, n-au nicio valoare, intrucat acestea puteau fi redactate de oricine, inclusiv de dvs.
Sunt scrise de mana si semnate de emitent, dar nu sunt stampilate.
Atunci sunt perfect in regula.
Multumesc.