Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pot sa fac? - santaj cu o filmare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pot sa fac? - santaj cu o filmare

Am un prieten care a recunosc pe o filmare ca pot sa fac rost de haș sau de marijuana, am fost "amenințat" ca dacă nu dau niște bani o sa meargă cu ea (filmarea) la poliție. Ce se întâmpla dacă ajunge filmarea la poliție?
daca-i doar atat si nu aveti reputatie de dealer, cazier etc. nu patiti nimic, ba chiar ii puteti organiza un mic flagrant santajistului
Simpla filmare nu inseamna ca vindeti droguri.

Daca sunteti insa urmarit si exista si filmarea puteti avea probleme serioase daca nu va dovedesc altfel...

E greu de zis si doar dvs. stiti...cum ar fi bine sa procedati deoarece a-l reclama inseamna a va si face anuntata prezenta pe piata drogurilor.

Incercati sa va sfatuiti confidential cu persoane care credeti ca va pot ajuta sa rezolvati problema in mod legal si sa scapati cumva...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Incercati sa nu dati curs santajului. Strangeti probe din care sa rezulte ce sustineti si depuneti plangere la politie. In asemenea cazuri cei de la politie pot organiza si un flagrant.
In alta ordine de idei de ce s-ar teme daca nu vine droguri?
Practic nu ar pati nimic chiar daca il denunta la politie, zic eu.
Ar fi insa indicat sa mearga insotit de avocat la procuror ca sa nu apara probleme neprevazute...

Dar de ce a zis asa si cum a fost filmat?

E greu de spus ce ar fi bine sa faca.

Nici ca ar fi santaj in sensul legii penale...nu pare clar sa fie...desi ar putea...
Este destul de complicat de spus...
Deci, e posibil ca politia sa nu se implice...

Mie imi pare ca userul ar vrea sa afle ce s-ar intampla daca ar filma el pe cineva si ar vrea sa santajeze.
Cei care vand droguri ar putea sa ii dea ceva bani...dar...o si poate pati...
Eu cred ca userul nostru ar deveni denuntator si apoi...colaborator...al organelor...daca ar merge la politie...sa denunte ceva...

Si ar mai exista si multe probleme de procedura...