Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul refuza eliberarea adeverintei de salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul refuza eliberarea adeverintei de salariat

Cum ar trebui sa procedez in cazul in care fostul angajator refuza eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa vechimea in munca, chiar in conditiile existentei unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile. Mentionez faptul ca am depus deja sesizare catre ITM. Conform HG 500/2011 angajatorul risca doar o amenda iar eu raman tot fara adeverinta? Va multumesc anticipat.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Daca un angajator accepta sa plateasca amenda decat sa va elibereze adeverinta, atunci dati-l in judecata.
In urma procesului, exista o hotarare definitiva si irevocabila pe care managerul societatii refuza sa o respecte. Care ar fi urmatorul pas pentru a intra in posesia adeverintei? Va multumesc anticipat.
Daca nu executa hotararea de bunavoie :
- puteti depune plangere penala
- puteti apela la un executor.
ITM-ul nu are posibilitatea de a solutiona aceasta problema?
ITM-ul il poate amenda , dar nu-l poate obliga.