avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa prima inmatriculare

Va salut!Soacra mea are un handicap (nu locomotor)si nu stiu daca plăteste taxa de prima înmatriculare la achizitionarea unui autovehicul.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:00, 22 Noiembrie 2016
Chiar daca este persoana detinatoare de decizie/certificat de handicap,pentru a beneficia de facilitatea scutirii de la plata taxei,solicitantul are obligatia sa prezinte anumite documente justificative
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect reveniti cu precizari concrete
Are decizie cu încadrareaîncadrarea si gradul de handicap.Ce acte considerati a mai fi necesare?Cu respect
Aspectul ca detine certificat de incadrare in grad de handicap este numai unul dintre documentele necesare pentru a putea beneficia de facilitatea scutirii de la plata taxei auto
In cazul dv ,este vorba despre auto nou achizionat,auto sh,vehicul cu adaptare tahnica-fara...reveniti cu precizari concrete
Daca initiatorul topicului nu precizeaza minimum de date relevante,noi cei de pe forum care benevol intelegem sa raspunde,nu avem minimum de date in baza carora sa putem da un raspuns pentru solutionarea problemei ridicate
Doreste achiziționarea unui autoturism sh.Ceea ce-si permite bugetul este un auto mai vechi.Are certificat de handicap pentru psoriazis,cu multiple complicatii fungice (ciuperca)la picioare.Turismul nu necesita mmodificari.i este de folosință pentru a merge la tratament (are si obezitate)
Astept cu nerăbdare raspunsul dumneavoastra. Cu respect

Alte discuții în legătură

La ce se refera: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor”' mihaykys mihaykys Buna ziua, Puteti sa imi spuneti si mie la ce se refera aceasta fraza: \'\'scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si ... (vezi toată discuția)
Transcrierea unui automobil cu taxa neplatita. Hevesiiosif Hevesiiosif Buna ziua. Sunt persoana cu handicap grav,doresc sa achizitionez un autoturism inmatriculat in tara fara plata taxei,fiind inmatriculat de catre o persoana cu ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare Valik82 Valik82 Buna ziua si Hristos a Inviat! As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru inmatricularea unei autoutilitare pe numele unei persoane cu handicap, fara a ... (vezi toată discuția)