Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa prima inmatriculare

Va salut!Soacra mea are un handicap (nu locomotor)si nu stiu daca plăteste taxa de prima înmatriculare la achizitionarea unui autovehicul.
Chiar daca este persoana detinatoare de decizie/certificat de handicap,pentru a beneficia de facilitatea scutirii de la plata taxei,solicitantul are obligatia sa prezinte anumite documente justificative
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect reveniti cu precizari concrete
Are decizie cu încadrareaîncadrarea si gradul de handicap.Ce acte considerati a mai fi necesare?Cu respect
Aspectul ca detine certificat de incadrare in grad de handicap este numai unul dintre documentele necesare pentru a putea beneficia de facilitatea scutirii de la plata taxei auto
In cazul dv ,este vorba despre auto nou achizionat,auto sh,vehicul cu adaptare tahnica-fara...reveniti cu precizari concrete
Daca initiatorul topicului nu precizeaza minimum de date relevante,noi cei de pe forum care benevol intelegem sa raspunde,nu avem minimum de date in baza carora sa putem da un raspuns pentru solutionarea problemei ridicate
Doreste achiziționarea unui autoturism sh.Ceea ce-si permite bugetul este un auto mai vechi.Are certificat de handicap pentru psoriazis,cu multiple complicatii fungice (ciuperca)la picioare.Turismul nu necesita mmodificari.i este de folosință pentru a merge la tratament (are si obezitate)
Astept cu nerăbdare raspunsul dumneavoastra. Cu respect